Strefa pacjenta

Zalecenia

Pozabiegowe

Zalecenia po usunięciu zęba:

 • Założony tampon trzymać w ustach przez 20min.
 • Nie jeść i nie pić do czasu ustąpienia znieczulenia- minimum 2 godziny
 • Przez dwa dni spożywać tylko zimne i letnie posiłki oraz napoje
 • Przez 48 godzin nie pić przez słomkę
 • Nie palić papierosów przez 24 godziny
 • Można stosować zimne okłady na policzek w okolicy usuniętego zęba
 • Zęby myć tego samego dnia, omijając okolicę po usuniętym zębie Niczym nie dotykać rany. Po umyciu zębów wypluć tylko pianę z pasty, bez płukania.
 • Przez dwa dni niczym nie płukać jamy ustnej. Po tym czasie można rozpocząć płukanie jamy ustnej wskazaną przez lekarza płukanką. Należy pamiętać, aby robić to bardzo ostrożnie, żeby nie wypłukać skrzepu.
 • Przez 48 godzin unikać dużego wysiłku fizycznego, nie dźwigać, unikać sauny i siłowni przez 7 dni .
 • Po usunięciu zęba może wystąpić obrzęk. W razie innych niepokojących objawów skontaktować się z gabinetem.

 

 

Zalecenie po wybieleniu zębów metodą gabinetową

Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu można tylko pić wodę mineralną (bez cytryny). Należy powstrzymywać się od jedzenia i picia innych płynów, gdyż żel powoduje otwarcie kanalików szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące i temperaturę.

Przez 48 godzin od zabiegu, nie można jeść i pić produktów kolorowych, np. buraczki, ser żółty, Carry i herbatę.

Bezwzględnie biała dieta przez 2 doby. Następnie przez 2 tygodnie zwracać uwagę i dobierać pokarmy z jak najmniejszą ilością barwników.

W razie wystąpienia nadwrażliwości należy zastosować pastę do mycia zębów znoszącą nadwrażliwość np. elmex sensitive (zielony) bądź sensodyne sensitive.

Informacje

Dla kobiet w ciąży

Wśród kobiet ciężarnych obserwuje się brak podstawowej wiedzy z zakresie prawidłowego żywienia, prawidłowej higieny jamy ustnej i możliwej opieki specjalisty stomatologa. Działanie profilaktyczne najlepiej zacząć jeszcze przed zajściem w ciąże. Warto udać się na wizytę kontrolną w razie konieczności- wyleczyć zęby.

W pierwszym trymestrze lekarze zalecają ostrożność przy wykonywaniu zabiegów czy przyjmowaniu leków (również używanych do znieczuleń). Oczywiście, im późniejsza ciąża (czyli drugi i trzeci trymestr), tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka. Jeżeli okoliczności tego wymagają, znieczulać można też w pierwszym trymestrze. Warto zwrócić uwagę na przyjmowanie leki. Niektóre mogą nie być zalecane lub wręcz przeciwwskazane w okresie ciąży. Dotyczy to głównie antybiotyków (w tym tetracyklinów, które znacząco wpływają na zaburzenia w rozwoju szkliwa u płodu) czy leków przeciwbólowych. Należy również pamiętac, że w tym szczególnym okresie nie jest zalecane wykonywanie zdjęć RTG.

 

Co warto poradzić przyszłej mamie:

 • Unikać spożywanie nadmiaru kwaśnych pokarmów, równiej gazowanych napojów i słodkich przekąsek.
 • Po wymiotach najlepiej nie szczotkować od razu zębów, ponieważ zmiękczoną tkankę zęba łatwo uszkodzić. Najpierw lepiej przepłukać usta samą wodą lub bezalkoholowym płynem do płukania jamy ustnej zawierającym fluor. Po ok. 20 minutach umyć zęby miękką szczoteczką.

 

Zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z dziąsłami u ciężarnych najczęściej spowodowane jest:

 • nudnościami, które uniemożliwiają efektywną higienę jamy ustnej. Problem ten istnieje w pierwszym tygodniach ciąży, ale może też utrzymywać się przez cały czas trwania ciąży;
 • zmianami hormonalnymi;
 • infekcjami periodontologicznymi – czyli zakażeniami wywołanymi przez bakterie beztlenowe w kieszonkach dziąsłowych;

Badania wykazały pewien związek pomiędzy chorobami dziąseł u kobiet w ciąży a przedwczesnym porodem, z niską masą urodzeniową dziecka. Dzieciom, które urodziły się przedwcześnie,może grozić porażenie mózgowe i problemy ze wzrokiem i słuchem.

Szacuje się, że około 18 na każde 100 przedwczesnych porodów może być wywołane przez choroby przyzębia, które są następstwem przewlekłego zapalenia dziąseł. Odpowiednia opieka stomatologiczna kobiety w ciężarnej zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o więcej niż 80%.

 

 

Porady dla ciężarnych:

 • Przeprowadzenie higieny jamy ustnej o takiej porze dnia, kiedy samopoczucie jest dobre (np. nie w czasie porannych nudności).
 • Wybór szczoteczki do zębów o mniejszej główce może ułatwić czyszczenie zębów i nie będzie prowokować nudności i wymiotów.
 • Używanie 2x dziennie pasty do zębów z fluorem, aby zapobiegać próchnicy.
 • Wybór miękkiej szczoteczki, jeśli dziąsła są bolesne i krwawią. Stosowanie metody delikatnego czyszczenia.
 • Zaleca się szczotkować zęby powoli – zmniejsza to odruch wymiotny.
 • Warto zmienić pastę, jeśli smak używanej do tej pory wywołuje odruch wymiotny.
 • Dodatkowo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie nitki dentystycznej i płukanie jamy ustnej bez alkoholu, aby zwiększyć higienę jamy ustnej. Płukanki z fluorem pozwalają przezwyciężyć skutki nudności.
 • Zdrowa dieta- zmniejszenie ilości słodkich przekąsek, napojów (szczególnie gazowanych) i słodkich pokarmów,unikanie podjadania w nocy.
 • Zalecane są regularne kontrole stanu jamy ustnej i wizyty u higienistki w celu przeprowadzenia zabiegów profilaktycznych.

Właściwa higiena w domu i pomoc higienistki oraz dentysty zapewniają, że zęby pozostaną zdrowe przez cały okres ciąży. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta oraz stosowanie się do wskazówek pozwolą przyszłej mamie cieszyć się dobrym stanem zdrowia jamy ustnej i w spokoju oczekiwać na narodziny dziecka.

Zęby

I ich choroby

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku około 6 miesięcy. Z czasem dołączają się kolejne, by w wieku 3 lat dziecko mogło korzystać z pełnego uzębienia mlecznego, składającego się z 20 zębów (siekaczy ,kłów i trzonowców). Od 6 do 12 roku życia stopniowo uzębienie mleczne zastępowane jest przez stałe. Pierwsze pojawiają się tzw. stałe szóstki, czyli pierwsze trzonowce stale. Wyrzynają się one za ostatnimi zębami trzonowymi mlecznymi i są często mylone przez rodziców. Stąd też zaniedbania higieniczne powodujące ich próchnicę bywają bagatelizowane, a skutkują nie rzadko nawet koniecznością ich wczesnego usunięcia. Równocześnie wyrzynają się dolne, środkowe stałe siekacze. Zazwyczaj w pierwszym okresie wyrzynania ustawione są dojęzykowo, poza łukiem, co częściej jest etapem przejściowym i nie wymaga korekty ortodontycznej.

Dbałość o uzupełnienie mleczne, prawidłowa dieta dziecka, wymagająca żucia twardych pokarmów, które uruchamiają mięśnie żujące i są czynnikiem wyzwalającym prawidłowy rozrost kości szczęk i żuchwy w trzech wymiarach, jest kluczem, by w jamie ustnej dziecka znalazło się miejsce dla 28 zębów stałych (siekaczy, kłów, przedtrzonowców, trzonowców). W kolejnych latach (około 20 roku życia, a nawet później) u szeregu osób przychodzi kolej na pojawienie się ostatnich w kolejności , czterech zębów mądrości czyli ostatnich , trzecich trzonowców. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, by zęby te traktować w aspekcie przemian ewolucyjnych, jako zęby szczątkowe,ponieważ pozostają w formie zawiązka przez całe życie. Jakkolwiek wciąż pełne uzupełnienie stałe traktuje się w liczbie 32 zębów.

Ochrona Danych Osobowych

Ochrona Danych Osobowych

1. Na podstawie  rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE L z dnia 4 maja 2016 r. Jak również na podstawie ustawy z dnia 10.05.2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000— dalej: u.o.d.o.);

2.   Prowadzimy, aktualizujemy i respektujemy Politykę Bezpieczeństwa Danych Osobowych oraz dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe pozyskane od naszych pacjentów były bezpieczne.

3.   Do podjęcia leczenia wymagamy podania:

 • imienia (imiona) i nazwiska

 • daty urodzenia

 • oznaczenia płci

 • adresu zamieszkania

 • nr  PESEL

4.   Pacjent zgłaszający się do stomatologa nie musi podpisywać zgody na przetwarzanie danych osobowych, gdyż zakłady opieki zdrowotnej mogą zbierać dane osobowe na podstawie art. Art. 6 ust. 1 lit. c. oraz na podstawie Art.9 ust. 2 lit. h w związku z ust.1 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie danych Osobowych tzw. RODO, które mówią o tym, iż Podmiot medyczny ma obowiązek zbierać dane osobowe ze względu na ciążącym na nim obowiązku prawnym oraz o tym, iż zgoda nie jest potrzebna w sytuacji, gdy przetwarzanie danych odbywa się na potrzeby realizacji usług medycznych.